پرونده: قهرمان لیگ از این آمار بیرون می‌آید!؟

“گزارش خبری لیگ برتر ایران”، بین مسن‌ترین و جوان‌ترین بازیکنانی که در ترکیب یازده‌نفره تیم‌ها در هفته اول حضور داشتند، هجده سال و پنج ماه فاصله وجود دارد. لیگ برتر ایران شما را به ادامه خبر دعوت می کند.

پرونده: قهرمان لیگ از این آمار بیرون می‌آید!؟

بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال کشور از روز جمعه رسما آغاز شد و شانزده تیم حاضر در رقابت‌ها به میدان رفتند. احتمالا با شروع فصل جدید رقابت‌ها در سال جام جهانی، یکی از فاکتورهای مهم در راه پشت سر گذاشتن این لیگ طولانی، میانگین سنی هر تیم است.
به همین بهانه در ادامه، نگاهی داریم به میانگین سنی ترکیب اصلی تیم‌ها در نخستین هفته مسابقات؛

دیدار تیم‌های استقلال و سپاهان به عنوان حساس‌ترین مسابقه از چارچوب نخستین هفته لیگ جدید در حالی با نتیجه 0-2 به سود سپاهان به پایان رسید که میانگین سنی تیم ژوزه مورایس، 28.18 سال بود و رشید مظاهری با 33 و یاسین سلمانی با 20 سال، مسن‌ترین و جوان‌ترین بازیکن طلایی‌پوشان اصفهان بودند. در طرف مقابل استقلالِ ساپینتو با میانگین سنی 27.45 سال پا به زمین گذاشت و شهباززاده 32 ساله و ابوالفضل جلالی 24 ساله، بیشترین و کمترین سن را در این ترکیب به خودشان اختصاص داده بودند. در مجموع میانگین سنی دو تیم در لحظه شروع بازی، 27.81 سال بود.

شاگردان حمید مطهری در حالی در اصفهان پذیرای تیم محمد ربیعی بودند و به تساوی یک بر یک رضایت دادند که تیم‌شان با میانگین سنی 29.81 سال وارد زمین شد. اکبر صادقی با 37 و مصطفی جوادیان با 22 سال به ترتیب نفرات اول و آخر ترکیب از لحاظ میزان سن را به خودشان اختصاص دادند. در طرف مقابل، تیم ربیعی هم دست کمی نداشت و با میانگین سنی 31.27 سال مسن ترین تیم لیگ به شمار می‌روند. شیمبا 38 و مهدی حسینی 28 ساله به عنوان مسن ترین و جوان‌ترین بازیکنان مس ده سال با یکدیگر اختلاف سنی دارند. به طور کلی، متوسط سنی بازیکنان دو تیم در ابتدای مسابقه، 30.54 سال بود.

اگر از سن بالای تیم مس رفسنجان تعجب کردید، بهترین زمان است تا نگاهی به میانگین سنی پیکان، تفکرات شما را تعدیل کند. مجتبی حسینی در شرایطی سه امتیاز هفته نخست را از ملوان انزلی گرفت که تیمش را با میانگین سنی 23.09 سال راهی زمین کرده بود و مجتبی حقدوست 26 ساله مسن ترین بازیکن تیم و محمدمهدی لطفی 21 ساله جوان‌ترین بازیکن مسابقه بود. در آن سوی زمین، مازیار زارع تیمش را با میانگین سنی 27.27 سال به میدان فرستاد به طوری که سهیل فداکار 23 ساله و مهدی مومنی 36 ساله با 13 سال اختلاف سنی، جوان‌ترین و مسن‌ترین بازیکنان ملوان بودند. 25.18 سال، متوسط سنی بازیکنان این دو تیم در زمین دستگردی بود.

مهدی رحمتی در حالی در نخستین هفته از مسابقات لیگ نتیجه را به ساکت الهامی در هوادار واگذار کرد که جوان‌ترین بازیکن هفته اول رقابت‌ها را در ترکیب تیمش با میانگین سنی 27.9 سال قرار داد. یونس اکبرپور با 20 سال و 5 ماه جوان‌ترین بازیکن در لحظه شروع 8 مسابقه‌ی هفته اول بود و وحید محمدزاده 33 ساله هم مسن‌ترین بازیکن زمین بود. در آن سو، امیر پورمحمد 24 ساله در کنار عزت پورقاز 35 ساله بازیکنان جوان و مسن هوادار بودند. ساکت الهامی تیمش را در شرایطی به زمین فرستاد که متوسط سنی آنها 29 سال بود تا در مجموع، 22 بازیکن حاضر در زمین با معدل سنی 28.45 نخستین بازی خودشان در فصل جدید را آغاز کنند.

پیروزی ارزشمند رضا مهاجری و نفت سلیمان در گام نخست، در حضور بازیکنانی با میانگین سنی 27.27 کلید زده شد و عقیل کعبی با 32 و رضا دهقانی با 24 سال سن باتجربه‌ترین و جوان‌ترین بازیکنان تیم‌شان بودند. فرزاد حسین‌خانی هم در طرف مقابل تیمی با معدل سنی 27.9 متشکل از عیسی پرتو 37 ساله و سامان تورانیان 20 ساله را به مصاف نفت MIS فرستاده بود تا برآیند سنی دو تیم 27.58 سال باشد.

یازده سال بعد از تماشای محسن فروزان در لیگ برتر و ترکیب تراکتور، حالا این بازیکن با 34 سال سن، مسن‌ترین بازیکن گل‌گهر به شمار می‌رود تا در کنار محمد خدابنده‌لوی 22 ساله، میانگین سنی تیم تحت هدایت سرمربی 1000 امتیازی لیگ به 28.36 سال برسد. در آن طرف هم قربان بردیف به عنوان مسن‌ترین سرمربی لیگ، تیمی با معدل سنی 27.18 سال را در ترکیب تیمش برابر گل‌گهر قرار داد تا عباس زاده 32 ساله و صفا هادی 23 ساله مسن‌ترین و جوان‌ترین بازیکنان تی‌تی‌ها لقب بگیرند و 22 بازیکن با میانگین سنی 27.77 جنگ حساس هفته نخست در سیرجان را شروع کرده باشند.

جواد نکونام، سرمربی جوان فولاد خوزستان در گام نخست، قرمزپوشان اهوازی را با میانگین سنی 29.36 سال راهی زمین کرد تا عنوان مسن ترین و جوان ترین بازیکنان تیمش به آبشک 35 ساله و عارف آقاسی 25 ساله اختصاص پیدا کند. رضا پرکاس هم در اولین تجربه سرمربیگری در لیگ برتر تیمی با میانگین سنی 29.36 را به میدان فرستاد به طوری که محمد طیبی با 35 و امیرحسین فرهادی با 21 سال، 14 سال اختلاف سنی در بین ترکیب نفت را رقم بزنند تا علاوه بر نتیجه، دو تیم در میانگین سنی هم برابر باشند!

مهم‌ترین بازی شب دوم از هفته نخست لیگ برتر در حالی با نتیجه تساوی بدون گل بین پرسپولیس و ذوب‌آهن به پایان رسید که مهدی تاتار، گاندوها را با فرعباسی 24 ساله و ابراهیم‌زاده 33 ساله راهی میدان کرد تا ترکیبی با میانگین سنی 27.9 در اختیار داشته باشد. در آن سوی زمین هم کمال کامیابی‌نیا، کاپیتان 33 ساله قرمزها مسن ترین بازیکن این تیم بود و مهدی عبدی با 23 سال، جوان‌ترین بازیکن یحیی در مصاف با ذوبی‌ها به حساب می‌آمد تا در کنار نه بازیکن دیگر تیم، میانگینی 28.45 ساله را به نایب‌قهرمان فصل گذشته نسبت دهند و در مجموع 28.17 سال، متوسط سنی بازیکنان در ابتدای مسابقه باشد.

با این حساب، تیم فوتبال پیکان با 23.09 و مس رفسنجان با 31.27 سال، جوان‌ترین و مسن‌ترین ترکیب‌های اولیه در شروع فصل جدید را به خودشان اختصاص دادند. استقلال به نسبت پرسپولیس مسابقات را با یک سال میانگین سنی کمتر آغاز کرد و مس کرمان با 15 سال، بیشترین اختلاف سنی بین مسن‌ترین و جوان‌ترین بازیکنان لیگ را در لحظه شروع بازی‌ها در هفته نخست داشت.

به هرحال در فصلی که به دلیل برگزاری جام جهانی طولانی‌تر خواهد بود، مشخصا میانگین سنی پایین‌تر به تیم‌ها کمک می‌کنند تا در انتهای فصل بهتر از رقیبان روند خودشان را حفظ کنند. باید دید در ادامه فصل، هر کدام از این تیم‌ها با چه ترکیب سنی از بازیکنان وارد مسابقات خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا