مهاجم بعدی پرسپولیس هم قدبلند خواهد بود

“گزارش خبری لیگ برتر ایران”، پرسپولیس پس از رفتن شهریار مغانلو گمشده‌ای در ترکیب خود داشته و یحیی گل‌محمدی نیز در دو فصل اخیر در تلاش برای جذب فورواردهایی با این سبک بوده است. لیگ برتر ایران شما را به ادامه خبر دعوت می کند.

مهاجم بعدی پرسپولیس هم قدبلند خواهد بود

جدال برای خریدن مهاجم در لیگ برتر ایران از یک سو و به‌طور مشخص در باشگاه پرسپولیس از سوی دیگر، داغ است. یحیی گل‌محمدی قریب به دو فصلی می‌شود که در پی جذب یک مهاجم خوب است و تأکید دارد که بازیکن جدیدش خارجی باشد. او این روزها یورگن لوکادیا، مهاجمی هلندی را به‌خدمت گرفته است، ولی همچنان می‌خواهد یک مهاجم دیگر هم برای ترکیب خود داشته باشد.

می‌شود حدس زد که مهاجم مدنظر یحیی باید یک ویژگی بارز داشته و حتما قدبلند باشد. البته اگر قد زیاد بلندی نداشته اما توانایی پریدن و سرزنی خوبی داشته باشد، باز می‌تواند در گزینه‌های یحیی بگنجد. با توجه به این معیار، شهریار مغانلو، مهاجمی که به‌صورت قرضی از لیگ پرتغال به پرسپولیس آمد و خیلی سریع راهی سپاهان شد، می‌توانست گزینه ایده‌آلی باشد. یحیی در زمانی که شهریار مغانلو را در ترکیب داشت، توانست از حضور او نهایت استفاده را ببرد. وظیفه اصلی شهریار در پرسپولیس گل‌زنی نبود. او وظیفه داشت توپ‌های بلند ارسالی را با توجه به قدرت سرزنی برای بال‌های کناری تیم مهیا کند تا از این طریق حمله‌ای سریع و برق‌آسا صورت بگیرد. در چنین شرایطی پرسپولیس و یحیی به ایده‌آل‌های‌شان نزدیک بودند.

تمیروف در زمستان فصل بیست و یکم به پرسپولیس پیوست اما حاصل کار او در یازده بازی تنها یک گل بود. این بازیکن ازبک هیچ‌گاه نتوانست به ایده‌آل‌های یحیی نزدیک شود تا به جمع خارجی‌های ناکارآمد تاریخ پرسپولیس اضافه شود. او شماره‌ای را پوشید که پیشتر بر تن علیپور و مغانلو بود اما حتی سایه‌ای از این مهاجمان پرتلاش و زهردار را نیز به نمایش نگذاشت.

با رفتن شهریار مغانلو ولی پرسپولیس به مشکل عمده‌ای در خط حمله برخورد. این مشکل البته برگرفته از فلسفه یحیی گل‌محمدی است که هر بازیکنی را برای حضور در خط حمله پرسپولیس نمی‌خواهد. استفاده از مهاجم قد‌بلند فقط در پرسپولیس تبدیل به نیاز نشده است. شهریار به سپاهان رفت تا از قدرت سرزنی او در ترکیب این تیم اصفهانی به شیوه مشابه استفاده شود. استنلی کی‌روش در باشگاه گل‌گهر هم نقشی مشابه دارد؛ موضوعی که با تفکرات امیر قلعه‌نویی از مدت‌ها قبل همخوانی داشته است.

حضور دیاباته در استقلال استراماچونی و البته فرهاد مجیدی هم، چنین کاربردی داشت. رونق‌گرفتن بازی آرمان رمضانی در دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با وجود کارنامه نه‌چندان خوب هم برگرفته از این تفکر بود. حال با مرور مقطعیِ همین فاکتورهاست که می‌شود حدس زد تا زمانی که مهاجمی با ویژگی‌های مذکور جذب باشگاه پرسپولیس نشود، یحیی به ماجراجویی‌اش برای خریدن مهاجم ادامه خواهد داد. البته با مرور گزینه‌هایی که پیش ‌از‌ این هم در فهرست خرید پرسپولیس قرار گرفته بودند، می‌شد به این نکته پی برد؛ چون غالب آنها بازیکنانی با میانگین قدی حدود 190 سانتی‌متر بودند.

هایلایت بازی‌های لوکادیا هواداران پرسپولیس را به وجد آورده و بی تاب دیدنش با پیراهن سرخ هستند. شاید مهمتر از شم گلزنی بالای او، درگیر ساختن مدافعان با فیزیک مناسب و قامت ۱۸۸سانتی‌اش باشد؛ اتفاقی که علاوه‌بر گلزن، او را در نقش یک گلساز در خط حمله قرار می‌دهد.

همین روزها شایعه حضور احتمالی شیخ دیاباته مسن در ترکیب پرسپولیس هم منطبق با همین نگاه است. انتقالی که البته درباره نهایی‌شدن یا نشدنش حرف‌و‌حدیث زیاد است. به هر روی، یحیی گل‌محمدی، مثل چندین سرمربی دیگر برای داشتن یک مهاجم دیگر، برنامه روشنی دارد؛ او یکی را می‌خواهد که بتواند با سرزنی، بازیکنان سرعتی و کناری تیمش را روانه دروازه حریف کند تا فرصت استفاده از ریباند همواره وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا